İlk Çin Uluslararası İthalat Fuarı, 2018’de Shanghai’de

İlk Çin Uluslararası İthalat Fuarı, 2018’de Shanghai’de

Çin Uluslararası İthalat Fuarı’nın ilkinin, 5-10 Kasım 2018’de Çin’in Shanghai kentinde düzenleneceği bildirildi.100’den fazla ülke ve bölgeden şirketlerin fuara katılması bekleniyor.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping mayıs ayında düzenlenen “Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu”nda yaptığı açıklamada, 2018 yılından itibaren Çin Uluslararası İthalat Fuarı’nın düzenleneceğini ilan etmişti.

Çin Ticaret Bakanlığı Uluslararası Ticaret Müzakere Temsilcisi ve Bakan Yardımcısı Fu Ziying, Devlet Konseyi Basın Ofisi tarafından dün düzenlenen basın toplantısında, fuara ilişkin bilgi verdi. Fu Ziying, fuarın ilkinin önümüzdeki yıl 5-10 Kasım günleri arasında Shanghai’de yapılacağını açıkladı.

Ülke düzeyinde ticaret ve yatırım ile şirketler bazında ticaret olmak üzere iki farklı temalı bölümden oluşan fuar alanının toplam yüzölçümünün 240 bin metrekareyi aştığını bildiren Fu, şu bilgileri verdi:

“Ülke düzeyinde ticaret ve yatırıma dair kapsamlı fuar, gelişme seviyesi farklı ülkelerin uluslararası sahada etkisini arttırmasına ve ticari ve ekonomik işbirliğini derinleştirmesine yönelik dışa açık bir işbirliği platformu sağlayacak. İlgili ülkeleri fuarın bu bölümünde kendi yatırım ve ticaret durumlarını tanıtmaya davet ediyoruz. Burada mal ve hizmet ticareti, sektörler, yatırım, turizm ve özgün ürünler gibi temalar altında ülkelerin durumu hakkında yalnızca bilgi verilecek, ticari işlem yapılmayacak.”

Fu Ziying’in verdiği bilgilere göre, esas olarak mal ve hizmet ticaretinden oluşan şirketler bazında ticaret fuarında ise akıllı cihazlar, tüketici elektroniği, elektronik ev eşyaları, otomobil, kıyafet, günlük tüketici ürünleri, sağlık, yeni teknoloji, inovasyon ve tasarım gibi bölümler ziyarete açılacak. Bunun dışında fuar sırasında çeşitli forumlar, seminerler ve yeni ürünlerin tanıtım toplantıları da düzenlenecek.

Gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkeler için büyük fırsatlar

Fuarın başlıca amaçlardan biri, gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerin ticari ürünlerinin Çin piyasasına girmesini sağlamak. Ticaret Bakanı Yardımcısı Wang Bingnan, bazı gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelere yönelik katılım masraflarını azaltma ya da tamamen kaldırma yöntemleriyle gerekli desteği temin edeceklerini belirtti. Bu ülkelerle piyasa fırsatlarını paylaşıp ortak kalkınmayı gerçekleştirmeyi amaçladıklarına dikkat çeken Wang, şunları söyledi:

“Bilindiği gibi 1,3 milyar nüfusuyla Çin, büyük bir piyasaya sahip. İnsanın güzel yaşam ile kaliteli ürün ve hizmet ihtiyacı gün geçtikçe artıyor. Çin Uluslararası İthalat Fuarı platformuyla, gelişmekte olan ve gelişmemiş ülkeleri yerel şirketlerini organize ederek fuara katılmaya davet ediyoruz. Bu ülkelerin kendilerine özgü, avantajlı, rekabet gücüne sahip ticaret ve hizmet ürünlerini sergilemesini ve Çin piyasasından yarar görmesini sağlayacağız. Bu ülkelerin Çin’le ve dünyadaki diğer ülkelerle işbirliğini güçlendirmesine yardım ederek karşılıklı yararı, ortak kazancı ve ortak kalkınmayı gerçekleştirmeye çalışacağız.”

Basın toplantısından alınan bilgilere göre fuarın hazırlıkları sorunsuz sürüyor. Bu çalışmalar kapsamında her yıl başarıyla düzenlenen Kanton İthalat ve İhracat Fuarı modeli örnek alındı, icra kuruluşu kuruldu. Şu an dünya genelinde 200’den fazla ticaret ortağına fuar için davetiye gönderildi. 100’den fazla ülke ve bölgeden şirketlerin fuara katılması bekleniyor.

Kaynak: turkish.cri.cn/1781/2017/11/03/1s186416.htm