Yurtdışına Çıkacaklar İçin Öneriler

Yurtdışına Çıkaracaklar için Öneriler

Yurtdışı Tur Şirketi ile Çıkıyorsanız:

 1. İşlemlerinizde bilgilerini açık bir şekilde verin.
 2. Çalıştığınız turizm şirketine verdiğiniz bilgilerin herhangi bir şekilde izniniz dışında ve amacı dışında kullanılmamaması içn; bilgilerinizi ne amaçla verdiğinizi yazılı ve sözlü beyan edin. Çünkü;  bilgilerini özensiz doldurması veya adınızı – şirket bilgilerinizi kullanarak başka birine vize işlemi yapılabilmektedir. Bu durumda adınız ve şirket itibarınızı zedeleyebilen durumlar oluşabilir. Başınıza istemeyeceğiniz sorunlar çıkabilir.

Yurtdışına Çıkacaklar (Asya ülkeleri) için Genel Bilgilendirme:

 1. Asya ülkeleri Çin, G.Kore vb. yemeklerinin birçoğu Türk damak tadına uygun değildir. Yanınızda peynir, zeytin vb. bulundurmanızı öneriyoruz. Ayrıca domuz yağı yaygın olarak kullanılmaktadır. Balık ürünlerinin kızartılmasında dahi domuz yağı kullanılmaktadır. Domuz eti türüne göre İngilizce  ” Bacon, Swine, Pig, Pork, Boar, Hog, Lard ” adları vardır. Çince “zuuro”dur. Çin’de bir çok Türk restoranı vardır. Tayvan’da iki restaurant vardır. (Birinin adı Safranbolu Restaurant’dır. Yeri başkent Taipei’dedir. )
 2. Özellikle Çin ve Kore’de iş yemeklerinde içki yaygın olarak tüketilir. Size içki içmeniz ısrarla önerilecektir. İçmeniz işinizde sağlıklı kararlar vermenizi engeller.
 3. Gittiğiniz ülkenin vize muafiyetlerine dikkat edin. Örneğin; Hong Kong, Çin toprağıdır ama T.C. vatandaşları vizesiz giriş yapabilir. Ve 3 ay kalabilir. Hong Kong ‘ta çok sık giriş-çıkış yaparsanız vizesiz girişiniz engellenebilir.  Ancak ana kara Çin olarak tanımlanan diğer bölgelerine vizesiz giriş yapamazsınız.
 4. Çin’de %30 peşin çalışma ile işe başlanma adeti vardır. Gümrükleme işlemi sırasında %70 ödenerek gümrük işlemi tamamlanır. Aracılık hizmetleri de %3 oranındadır.
 5. Anlaşmalarınızo baştan kesin yazılı ve sözlü yapınız. Bu konuları baştan belirlemezseniz size beklemediğiniz fiyatlar çıkabilir. Yanıltılabilirsiniz.
 6. İngilizce yeterli gibi görünebilir. Ancak Çince olarak da teyitleşmek işinizi garantiler. Çünkü; “İngilizcem iyi değil. sizi yanlış anlamışım.” diyerek size ek masraflar çıkartabilirler. Ödemek zorunda kalırsınız.
 7. Koreli bir iş adamı ile iş yapacağınız dikkatli olun. Karşılama çok sıcak olabilir ancak anlaşma aşamasına size beklemeyeceğiz sürpriz anlaşma önerileri ile dönülebilirler. Ve anlaşmanızı iptal etmek zorunda kalabilirsiniz.
 8. Yolculuğunuz başlangıcından bitişine kadar; hiç kimsenin eşyasını taşımayınız. Bu Mr. ÇEBA taktiğindedir; arkadaş canlısı gözükerek size bir eşya verebilir yasal taşınma durumu yoksa başınızı belaya sokabilir. Yardımcı olmayı düşünebilirsiniz ancak; eşya yasadışı bir ürün olabilir. Özellikle aktarmalı uçuş yapıyorsanız. Bilmediğiniz bir ülkede, bilmediğiniz ülkenin kuralları içinde hapis yatarsınız. Kimse o eşyaya sahip çıkamayabilir. Eşya sizin üzerinizde olduğunu için bütün sorumluluk size aittir. Arkadaş gördüğünüz kişi inkar edebilir. Polis sizi suçlu bulacaktır. Yerli ve yabancı birçok üzücü örneği vardır.
 9. Uçakta veya hava limanında sizinle hızlı yakınlık kuran insanlara veya kendisini aşırı korkusuz gösteren insanlardan uzak durun. Çünkü; güvenlik kapılarında bu kişi sorun yaşarlar. Ve sizi arkadaşı, dostu olarak gösterip, sizin temiz siciliniz üzerinden pirim sağlayarak sorundan kurtulmak isterler. Bilmediğiniz bir kültürde ve bilmediğiniz dilde konuşulduğunu unutmayın. Anlamadığınız bir soru karşısında “Evet” veya “Hayır” gibi ifadelerini kullanmayın. Tercüman istemek yasal hakkınız. Gerekiyorsa; talep edin.
 10. Gümrük kapılarında polisin pasaport veya bir kağıdınızı kontrolü konusunda bir sorun buluğunda sakin olun. Dürüstlüğünüze güvenin çünkü; siciliniz temizse size hiçbir suç yükleyemeyeceklerdir. Ayrıca karşınızdaki görevli de ona verilen görevi yapmaktadır. Kişisel algılamayın. İşi gereği sizi kızdırmak dahi isteyecektir. Sakinliğinizi koruyun ve durumunuzu açık ve net şekilde belirtin. Yasal kuralları izlemeye özen gösterin. Görevli uygunsuz bir işlem yaptı ise; zamanınız varsa ilgili kişiye şikayet edin. Zamanınız yoksa sorunu geçtikten sonra şikayet edebilirsiniz. Sorun anında, o anı geçmeye odaklanın.
 11. Kore vb. ülkelere yolculuk ediyorsanız vizesiz giriş var diye düşünerek veya kardeş ülke diye bakabilirsiniz ama hotel veya kalacak yer kaydınızı, gerekli davetiye mektubunuzu yanınıza alın yoksa ülkeye girişiniz sorun olabilirsiniz.
 12. Yolculuğa çıktığınız kişinin dil bilgisine güvenmekten çok kişilik özelliklerine güvenin. Şov yapmayı seven ve aynı amaçla yola çıkmadığınız kişiler potansiyel problemdir. Özellikle rahat tiplerden uzak durun. Size sorun olabilirler. Çünkü amacı iş yapmak değil.
 13. Gittiğiniz ülkenin dilini bilmek veya uzman bir rehberle yolculuk etmek önemlidir. Yanınızda size dost gözüken birinin yanlış bir tavrı sizi de istemediğiniz bir problemin içine çekebilir. Çünkü dilini bilmiyorsanız ve yanınızdaki kişi yalan bir beyanla sizi de suçuna ortak edebilir.
 14. Çin’de Türk olması da farketmez. Mr. TORUN taktiği konusunda uyaralım; sudan bahanelerle size küfür ederek sizi tahrik edip ona saldırmasını sağlar. Siz ona vurursanız, şikayetçi olur. Şikayetinden vazgeçmesi için ona 2,500 dolar ödersiniz. Ödemezseniz; hapis yatar ve sınır dışı edilebilirsiniz. Ülkenizdeki Türkleri tanıyorsunuz ama yurtdışında gördüğünüz Türkleri hiç tanımıyorsunuz. McDonald’da evsiz yatsa da iyilik yaptığınızı sanırken, zarar görebilirimiz. Çok dikkatli olun.
 15. Paranızı çaldırabilirsiniz ama pasaportunuzu çaldırırsanız bu sizin için daha büyük bir sorundur. Bütün bankacılık, uçak işlemleri pasaport üzerinden yapılmaktadır. Özellikle; Çin’de pasaportunuzu sattığınız şüphesi ile daha fazla sorun yaşarsınız. Para kaybedin ama pasaportunuzu kaybetmeyin.
 16. Bir adres sorduğunuzda bu bilgiyi 4 kişi ile daha teyit edin. Yoksa sizi yanlış yönlendirebilirler. Özellikte Çin’de yanlış yönlendirme sık yaşanır. Ama gelişen teknoloji ile insanların cep telefonlarından yardım alarak doğru bilgi vermeleri de arttı.
 17. Para bozdurmak için en güvenilir yer bankalardır. Ama yine de dikkati elden bırakmayın. Tercümanlarınızdan ve hotel görevlisinden alacağınız bilgiler önemlidir. İsterseniz; otellerde para bozdurabilirsiniz.
 18. Giydiklerinize dikkat edin. Yanlış anlama gecek logolu veya bilmediğin bir yazı sizi bir anda sizi hedef haline getirebilir.
 19. Pasaportunuz yanında kimlik bilgileriniz teyit edecek T.C. kimlik kartınızı, banka kartınızı vb. kartları yanınızda bulundurun. Çünkü bazı durumlarda gümrük kapılarda teyit amaçlı sizden ek kimlik kartları istemektedir. Olmaması sorun olabilir. Ek: internette adınıza dair bilgiler varsa bu işinizi kolaylaştırabilir.
 20. Uçuş saatinden 2 saat önce havalimanında olun.
 21. Özellikle Çin’de Google, Gmail Web, Youtube, Facebook vb. siteler ve ona bağlı diğer dış site servisleri çalışmamaktadır. VPN ile çıkışlar mümkün olsa da bu da sağlıklı erişim sağlamayabilir. Yerel uygulamalara kullanmayı pratik edinin.
 22. Gideceğiniz yerin bilgilerini; ingilizcesi ve yerel adınıyla alın, Haritadaki konumunu mutlaka yanınızda bulundurun. İnternet veya bağlantı problemleri olabilir.
 23. Eğer oturum ve öğrenci belgeniz yoksa; ülkemizin uyguladığı yurtdışı çıkış harç pulunuzu alınması gerekiyor. Yoksa; pasaport noktasından yurtdışına çıkış yapamazsınız.
 24. Gideceğiniz ülkenin polis ve acil numaralarını öğreniniz.
 25. Yurtdışında yerel SIM kart edinin. Veya SIM kartınızın yurtdışında kullanıma açık olduğunu gitmeden ayarlayın.
 26. Havalimanında mecbur değilseniz alışveriş yapmayın çünkü çok pahalıdır. Mümkünse havalimanı dışında otelinize veya kaldığınız böyleye yakın yerden alışveriş yapın.