Yurtiçi – Yurtdışı Gezi Öncesi Sağlık Önerileri

Yurtiçi – Yurtdışı Gezi Öncesi Sağlık Önerileri

 1. Özellikle yurtdışına çıkıyorsanız; özel sağlık siğortası yaptırmanız faydalı olacaktır.
 2. Sürekli kullandığınız ilaçlarınızı yanınıza alınız. Yan etkilerini düşünerek uygun zamanda kullanınız.
 3. Yurtdışına çıkıyorsanız; özel sağlık sigortası yaptırın. Ziyaretinizin kısa veya uzun süreli olmasına önemli değil.
 4. Ellerimizi gün içinde birçok yere sürebiliriz. Ve farkında olmadan yüzümüze gözümüze sürebiliyoruz Bu nedenle ellerimizi uygun durumda yıkamaya özen gösterelim.
 5. Kronik ( kalıcı ) rahatsızlığı olan kişiler sürekli kullandığı ilaçlarını yanlarında bulundurması gerekir. Yurtdışında kullandığınız ilaçları bulamayabilirsiniz.
 6. İmkanınız varsa ilk yardım çantanızı yanınızda bulundurun. Basit yaralanmalarda gereksiz tedavilerin uygulanması ve fahiş sağlık hizmeti ödemekte durumları ile karşılaşabilirsiniz.
 7. Vücudunuzda oluşan kesit ve ameliyat dikiş nedeni ile uçak yolculuğuna kabul edilmeyebilirsiniz. Böyle bir durumda resmi sağlık kurulundaki doktorunuzdan uçuş yolculuğuna raporu almanız gerekmektedir.
 8. Gideceğiniz yerin hava şartları için uygun giysiler giyiniz. Tahmini hava durumunu öğreniniz.
 9. Yurtdışına gittiğiniz, cep telefonunuza T.C. Sağlık Bakanlığının bilgilerini içerek bir mesaj alacaksınız. Acil durumda iletişim bilgilerini kullanabilirsiniz.
 10. Besin alerjiniz varsa; yediğiniz içtiğiniz özel gösterin. Özellikle yurtdışında bilmediğiniz yiyecekleri yemeyiniz. Menü çevirileri eksik yapılabiliyor.
 11. Yemek yediğiniz mekanın hijyen olduğunu emin olunuz. Ne yediğinize emin olunuz.
 12. Belli hastalıklar belli bölgelerde daha sık görülür. Veya ani gelişen salgınlar olabilir. Bu nedenle gideceğiniz yer hakkında önceden bildi edinmeye çalışınız.
 13. Bazı yerlerde hava kirliliği üst derecededir. Bu nedenle Astım Bronşit hastalarınız bu yerlere giderken daha dikkatli olması yanında maske ve ilaçlarını bulundurması çok önemlidir.
 14. Özellikle yurtdışında mecbur kalmadıkça sağlık hizmetleri almayınız. Bunun başlıca nedeni yanlış anlaşılmalardan doğabilecek yanlış teşhis ve tedavi olacaktır.
 15. Sağlık raporlarınızı yanınıza alınız. Mümkünse; İngilizce ve gideceğiniz ülkenin yerel diline çevrilmiş halini de üzerinizde bulundurunuz. Acil durumda bu belgeler çok değerli ve önemlidir.
 16. Kullandığınız ilaçları yanınızda bulundurunuz. Reçetelerde bulunan İlaç içeriği bilgileri Latincedir. Ve bütün doktorlar Latince terimleri bilir. Ve sizin sorunuzu bu ilaç içeriklerine bakıp anlayabilir.
 17. Bir sokak hayvanınız sizi ısırması durumunda kuduz olma ihtimaliniz var. Bu risk nedeni ile en kısa sürede ülkenize dönmeniz tahlil ve tedaviye bağlamanız önerilir.  Kuduz ciddi tedavi gerektirir.
 18. Özellikle yurtdışına çıkıyorsanız; temel temizlik ürünlerini (sabun, şampuan) yanınıza almanız faydalı olacaktır. Gittiğiniz yerde bulamayabilir. Veya bilmediğin bir tip ürünü kullanıp alerjik reaksiyon yapabilir.
 19. Arı sokması veya bunun gibi durumlar için yanınızda ilaç bulundurunuz.
 20. Gideceğiniz yer sıcak ve güneşli olacak ise; şapka, gözlük vb. sizi sıcak ve güneşin zararlı etkilerinden koruyacak eşyalar bulundurunuz, giyiniz.
 21. Yabancı ve kalabalık ortamlarda yakın temaslarda kaçınınız. Çünkü; hava ve temas yolu ile bulaşan hastalıklar vardır.
 22. Tanımadığınız kişilerden yiyecek veya içecek kabul etmeyiniz.
 23. Alkol ve benzeri ürünler kullanmamaya özen gösteriniz.
 24. Özellikle yabancı ülkede tedavi almak zorunda iseniz; dile hakim rehberiniz yanınızda isen sağlık hizmeti alınız.
 25. Uçuş yolculuğu sırasında, yemekten sonra su ve benzeri içecekler [gazlılar değil (soda hariç)] içiniz. Bu hazmı kolaylaştıracaktır. Ve rahat bir yolculuk yapmanızı sağlayacaktır.
 26. Yolculuk boyunca uygun zaman dilimlerinde uykunuzu almaya özen gösteriniz. Çünkü; uykusuzluk, dikkat eksikliği, görme kaybı, halsizlik  vb. olumsuz etkiler ortaya çıkartabilir.
 27. İlk defa yurtdışına çıkacakanız ve uçak yolculuğu yapacaksanız; yurtiçinde uçak yolculuğu yaparak uçak fobiniz olup olmadığını kontrol ediniz.
 28. Doktorunuzun telefonunu yanınızda bulundurunuz.
 29. Özellikle yurtdışına çıkıyorsanız; yerel acil yardım hattının telefon numarasını öğreniniz.
 30. Özellikle yurtdışında; mecbur kalmadıkça uyku zamanında kapı ve pencerleri açık bırakmayınız. Böcek ve benzeri canlılar odanıza girebilir. İstemediğiniz sağlık sorunları oluşturabilir.
 31. Geziniz öncesinde ülkemiz T.C. Sağlık bakanlığının ( http://www.seyahatsagligi.gov.tr ) resmi sitesindeki (bilgileri kontrol ediniz.

Sağlık Bakanlığının El Kitapçığı İndirmek için

1. http://www.seyahatsagligi.gov.tr/Site/SeyahatSagligiElKitabi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

2. Buradan indirebilirsiniz.

Gökay Akbaş
Hemşire